Bírósági szerződésmódosítás – Milyen esetben módosíthat szerződést a bíróság?

Bírósági szerződésmódosítás – Milyen esetben módosíthat szerződést a bíróság?

2017-07-24 18:08:10
Forrás:

Rendszerint a szerződést megkötő feleknek van lehetőségük arra, hogy a szerződésüket közös megegyezéssel módosítsák. A Polgári Törvénykönyv azonban egyes esetekben lehetőséget biztosít arra, hogy külső szereplőként a bíróság módosítsa a szerződést, alakítva ezzel a szerződő felek közötti kapcsolatot.Milyen szerződések esetén lehet szó a bírósági szerződésmódosításról, és melyek a módosítás feltételei?            


Szerződésmódosítás  közös megegyezéssel

Általános szabály, hogy a szerződő felek közös megegyezéssel módosíthatják szerződésük tartalmát, így megváltoztathatják a szerződésből származó jogaikat és kötelezettségeiket is. A szerződés módosítására ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint a szerződés megkötésére. Ez például azt jelenti, hogy ha a szerződést jogszabály vagy a felek megegyezése alapján meghatározott formában kell megkötni, akkor a szerződés módosítása is csak ebben a formában érvényes. Így az írásbeli formához kötött szerződés írásbeli megállapodással módosítható.

A szerződésnek a módosítással nem érintett része változatlan marad. A módosítás után a szerződést biztosító kezesség és zálogjog is fennmarad, viszont a kezes és a zálogkötelezett helyzete csak akkor válhat terhesebbé, ha ehhez ők is hozzájárulnak.

Egyoldalúan, tehát a másik fél beleegyezése nélkül csak kivételes esetben van lehetőség szerződésmódosításra. A szerződés tartalmát valamelyik fél egyoldalúan akkor módosíthatja, ha ezt a szerződésben kikötötték, vagy ha erre jogszabály feljogosítja. Például ilyen eset, ha a szerződés vagy jogszabály megengedi, hogy fél a pénztartozásra fizetendő kamatot meghatározott feltételek mellett egyoldalúan változtassa.

Bírósági  szerződésmódosítás

 

A bíróság általi szerződésmódosítás esetén nem a felek konszenzusáról van szó, hanem megegyezés hiányában az egyik szerződő fél által indított peres eljárásról. A szerződés bírósági módosítását csak olyan szerződés esetén lehet kérni, amely a felek között tartós jogviszonyt jelent. Tehát eseti jellegű szerződések esetén a bírósági szerződésmódosítás nem lehetséges.

A bírósági módosítás feltétele, hogy a felek tartós viszonyában a szerződés megkötését követően olyan körülmény állt elő, melynek következtében a szerződés változatlan feltételek melletti teljesítése a fél lényeges jogi érdekét sértené. Ilyen eset lehet például, a gazdasági körülmények előre nem látható és nem kalkulálható, nagymértékű változása, például az előre nem látható nagymértékű infláció.

További feltétele a bíróság általi szerződésmódosításnak, hogy a körülmények megváltozásának lehetősége a szerződés megkötésének időpontjában nem volt előre látható. Feltétel az is, hogy a körülmények megváltozását nem a fél idézte elő, és a körülmények változása nem tartozik rendes üzleti kockázat körébe.

A bíróság a szerződést az általa meghatározott időponttól módosíthatja, de ennek legkorábbi időpontja a szerződésmódosításra irányuló per megindítása. Tehát a szerződés megkötésének idejére visszamenő módosításra nincs lehetőség. A bíróság a szerződést úgy módosíthatja, hogy a körülmények megváltozása miatt egyik fél lényeges jogi érdeke se sérüljön.

A bírósági  szerződésmódosítás egyéb esetei 

A Polgári Törvénykönyv más esetekben is lehetővé teszi, hogy a bíróság a szerződés tartalmát alakítsa. Erre kerülhet sor abban az esetben, ha az érvénytelen szerződést a bíróság úgy teszi utólag érvényessé, hogy az érvénytelenség okát kiküszöböli. Például ilyen eset, ha a felek szolgáltatásainak értéke közötti feltűnő aránytalanságot a bíróság az ellenérték módosításával megszünteti.

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd


A megbízható jogi képviselő

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

info@kocsis-iroda.hu

(1) 266-6621

www.kocsisszabougyved.hu


JOGI ISMERETEK
ingatlan öröklése
Miként felel az örökös az örökhagyó tartozásáért?
Ha öröklésre kerül sor, akkor nem ritka, hogy az elhunyt tartozásokat hagyott hátra. Ilyen esetben mindig felmerül a kérdés, hogy az örökös felel-e az örökhagyó tartozásáért? Ha pedig az örökös felel a tartozásért, akkor fontos, hogy saját vagyonával is köteles-e helytállni?
Mit értünk tulajdonjog fenntartás és függőben tartás alatt ingatlan adásvételnél?
Mit értünk tulajdonjog fenntartás és függőben tartás alatt ingatlan adásvételnél?
Ingatlan adásvételi  szerződések esetén gyakran találkozhatunk a „tulajdonjog fenntartással” való  eladás és a „függőben tartással” való eladás kifejezésekkel. Azonban e kifejezések  jelentése és a szerződésben játszott szerepe sokaknak nem világos. Mit jelent a  tulajdonjog fenntartás és a függőben tartás?
felugró ablak bezárása
Hasznos információk lakáskeresőknek!

Heti egyszeri hírlevélben értesítjük aktuális lakáspiac helyzetről és alakulásáról.

Név

Email *

Kérem, adja meg nevét és e-mail címét, hogy tájékoztatni tudjuk!
Email címe megadásával hozzájárul, hogy hírleveleket kapjon.

*-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!

^